YESEMEK ULTRA MARATONU

Yesemek Ultra Trail, Gaziantep Yesemek Rotary Kulübü organizatörlüğünde yapılacak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk ultra trail koşusudur.

Antik dünyanın “ilk açık hava heykel atölyesi” olma özelliğini koruyan , Hitit sanat unsurlarının ağırlıklı olarak izlendiği Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi ‘nde başlayan patika yolculuğunu, çam ağaçları arasında, Tilmen Höyük çevresinde, Karasu Irmağı kenarlarında koşarak keşfetmeye hazır mısınız?

    UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi M.Ö.13’yy’da Hitit imparatorluk çağının sonlarına doğru tarihlenmiştir. Kazı başkanı Prof. Dr. Atilla Engin’in güncel kazılarında ortaya çıkan 30 civarında yeni heykel ve bazalt bloklarla beraber alanda 600’ün üzerinde heykel ve heykel taslağı bulunmaktadır. Hala devam etmekte olan kazı çalışmalarıyla kapı aslanları,sfenksler ve kabartmalar kendi doğal ortamlarında sergilenmektedir.

    Binlerce yılın izlerini taşıyan en büyük heykel okulunu olabildiğince çok insanın görmesini sağlamak, İslahiye ilçesindeki doğal güzellikleri koşarak ve yürüyerek keşfetmek , katılımcılara benzersiz bir deneyim sunacaktır. Ayrıca, bölgede hala devam etmekte olan kazı çalışmalarına yarışmacılar ve gönüllülerin desteğiyle katkıda bulunmak Yesemek Ultra Trail koşusunun temel amacıdır.


    Gastronomi kenti Gaziantep’in eşsiz lezzetlerinden tatmak, her noktasında buram buram tarih kokan bu kentte doğal güzelliklere şahit olmak, sınırlarınızı ve gücünüzü sonuna kadar test etmek istiyorsanız hepinizi 5 muhteşem parkurlu Yesemek Ultra Trail’e bekliyoruz.